Anne Baba Okulu
Anasayfa/ Eğitim-Öğretim/ Anne Baba Okulu

ÇOCUĞA SORUMLULUK KAZANDIRMA

Sorumluluk bireyin yaş, cinsiyet ve gelişim düzeyine uygun olarak yüklendiği yüklenmek zorunda olduğu görevleri yerine getirmesidir. Bu duygu erken çocukluk devrelerinden itibaren çocukta gelişir. İki buçuk yaşından itibaren, çocuğun döküp saçacağını bile bile ona kendi başına yemek yeme fırsat tanıma, döktüğü oyuncaklarını toplamasını bekleme, kendi odası ve yatağını kabullenmesini sağlama sorumluluk alma sürecinde çocuğu cesaretlendirir ve olumlu yol kat etmesini sağlar. Böylece çocuk kendini yöneteceğinden güven duygusunu kazanır. Aile içi iletişim - etkileşim sonucunda çocukta "ben değerliyim" ya da "ben değersizim" Duygusu Gelişir. Çocuğun kendini önemli hissetmesi onun kişilik gelişimi veya sosyal ilişkileri açısından önemlidir. Çocuğun kendini değerli olarak görmesi, öncelimle yakın çevresinden kabul görmesine bağlıdır. Bunun içinse çocuğa uygulama fırsatı tanınmalıdır. Dilendiğince giyinen, giysisini seçen, istediği resmi yapan, yemeğini baskısız yiyen, hareketlerine katı sınırlar getirilmeyen, kişiliğine saygı gösterildiğini gören ve kendini özgürce ifade eden çocuk "ben değerliyim" diye düşünür. Bu da onu başarılara ve yeni atılımlara, dolayısıyla sorumluluk almaya yönlendirir. Çocuğa kendine yetmeyi ve kendini yönetmeyi öğretmek gerekir. Ona özgür bir ortam hazırlamalı, ayakları üzerinde durmayı, kendi kanatlarıyla uçmayı öğretmelidir. Çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun sorumluluklar verilip, başarması için desteklenmelidir. Secim yapması engellenmelidir. Sorumluluk alanlarında çocuğun çabalarına saygı gösterip kendi başına düşünüp sorunları çözmesi sağlanmalıdır.

Ebeveynler olarak neler yapmaliyiz?

1)  Mesajinizi iletin :Öncelikle cocugunuz, sizin ondan ne istediginizi net ve acik bir sekilde bilsin..mesela, "kardesinle kavga etmeni istemiyorum",  "odanı toplamalısın",  "her gün bir saat ders calismani istiyorum" 
2)  Simdiye dek kullandiginiz ve bir ise yaramayan cezalandirma yontemlerini birakin. 
3)  Cocugunuza, istediginiz yapmaz ise sonucun ne olacagini ve bundan da kendisinin sorumlu oldugunu soyleyin. Mesela, "kardesinle kavga edersen sinemaya gidemezsin", "odani toplamazsan arkadaslarinla bulusamazsin" 
4)  Bu son ve en önemli asamadir. Söylediğiniz Sözün Arkasında Durun Asla Yerine Getiremiceğiniz Sözler Sarfetmeyim.

Muhakkak cocugunuz israrla istemediginiz sekilde davranacakti, ancak sizin dediklerinizi yapacagindan emin olursa davranisini degistirecektir.

Şayet Bir Kez Tutarsız Davranırsanız. Bunu En Kısa Zamanda Suistimal Edilmiyeceğini Bilmelisiniz.
Siz tutarli ve kararli oldugunuz sürece, cocugunuz davranislarinin sonucundan kendisinin sorumlu oldugunu ve yapmasi gereken bir isi yapmaz ise sonuclarina katlanmasi gerektigini ogrenecektir.

Toplumuzun, Davranışlarının Sorumluluğunu Almasını Bilen Yetişkinlere İhtiyaci Vardır.


YUKARI